>

Profilaktyka nadciśnienia tętniczego | domowy ciśnieniomierz

ciśnieniomierz

Regularny pomiar ciśnienia jest konieczny przede wszystkim u osób z nadciśnieniem tętniczym. Pozwala on na monitorowanie skuteczności leczenia. U osób zdrowych badanie takie jest ważnym elementem profilaktyki chorób sercowych. Aparaty do mierzenia ciśnienia można kupić w aptekach.

Kiedy mierzyć ciśnienie

Najlepszym momentem na mierzenie ciśnienia jest poranek, ponieważ największe problemy z ciśnieniem pojawiają się w nocy. Pomiar przeprowadzony na siedząco, przed wstaniem z łóżka odpowiada temu, co działo się z naszym układem krążenia w nocy. Kontrolę należy przeprowadzać również w przypadku złego samopoczucia. Uwagę zwrócić trzeba przede wszystkim przy bólu głowy oraz szumach w uszach. Jeżeli mamy problemy z wysokim ciśnieniem, pomiary należy robić dwa-trzy razy dzienne o określonych godzinach. Wyniki warto zapisywać.

Jaki ciśnieniomierz wybrać

Na rynku istnieją różne typy aparatów do pomiaru ciśnienia. Wśród nich znajdziemy ciśnieniomierze nadgarstkowe, naramienne, automatyczne i półautomatyczne. Dwa ostatnie dokonują pomiaru metodą oscylometryczną, czyli na podstawie uderzeń fal krwi o ściany naczyń w trakcie jej przepływu. Ciśnieniomierze nadgarstkowe badają ciśnienie tętnicy promieniowej, w związku z tym cechują się mniejszą dokładnością. Dlatego zalecane są jako aparaty zamienne, np. w podróży. Znacznie dokładniejsze są ciśnieniomierze naramienne. Dzięki automatycznemu ciśnieniomierzowi naramiennemu pomiaru można dokonać przy użyciu jednego przycisku. Aparaty półautomatyczne, natomiast wymagają samodzielnego napompowania mankietu do odpowiednich wartości.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie

Pomiar wykonuje  się w pozycji siedzącej z podpartymi plecami. Mankiet ciśnieniomierza zakładamy bezpośrednio na ramię w odległości około 1-2,5 cm od stawu łokciowego. Konieczne jest zwrócenie uwagi na to, czy podwinięty rękaw nie uciska na ciało. Taka sytuacja może spowodować zawyżenie wyników. Ręka, na której mierzone jest ciśnienie musi być podparta i rozluźniona. W trakcie pomiaru nie powinno się rozmawiać ani wykonywać ruchów. Aby pomiar był miarodajny wykonujemy go dwukrotnie w odstępnie 2-3 minut.