>

Zioła dostępne w aptekach stosuje się na różne dolegliwości

tee 1680885 640

Właściwości lecznicze ziół znane są od wieków. Nasi przodkowie bardzo dobrze znali się na roślinach i wiedzieli, które z nich są trujące, a które możemy stosować w przypadku wystąpienia bardziej lub mniej poważnych schorzeń.

Obecnie leczenie przy pomocy roślin, czyli fitoterapia, również jest stosowane, i to także przez lekarzy. Okazuje się, że współczesna medycyna potwierdziła naukowo wiele właściwości ziół, o których nasi przodkowie wiedzieli  z doświadczenia przekazywanego przez pokolenia.

Popularne zioła dostępne w aptekach to między innymi:

– ziele bratka (fiołka trójbarwnego), które jest skutecznym środkiem w przypadku problemów ze skórą,

– koper włoski, który stosuje się w przypadku łagodnych zaburzeń żołądkowo-jelitowych,

– len zwyczajny, który pomocny jest w przypadku łagodnych dolegliwości w obrębie przewodu pokarmowego,

– kwiatostany lipy, które stosuje się w przypadku przeziębienia,

– melisa – która jest pomocna w łagodnych stanach napięcia nerwowego,

– mięta pieprzowa, która objawowo łagodzi zaburzenia trawienia.

Uważajmy na zioła

Zioła są produktami naturalnymi, ale mimo to mogą mieć różnorodne działania uboczne, być niebezpieczne dla kobiet w ciąży oraz wywoływać niepożądane interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas lekami. Dlatego przed rozpoczęciem ich przyjmowania zapytajmy farmaceuty o wszystkie właściwości danego zioła, które chcemy zacząć stosować. Jeśli leczymy się na różne choroby, to porozmawiajmy z lekarzem, czy aby pita przez nas herbatka ziołowa lub inny preparat nie będzie obniżać skuteczności przyjmowanych leków albo czy w inny negatywny sposób nie wpłynie na nasze leczenie.