>

Kobieta w ciąży: jakim zmianom może podlegać jej skóra

pregnant 775036 1280 956x635

W organizmie kobiety w czasie ciąży zachodzi wiele zmian. Z powodu podwyższonego poziomu hormonów również skóra zachowuje się w inny sposób niż przed ciążą. Mogą pojawić się trądzik, rozstępy oraz przebarwienia.

Najczęstszą spośród tych zmian są rozstępy, które pojawiają się z powodu szybkiego rozciągania się skóry i występują u prawie 90% ciężarnych. Aby zapobiec ich powstawaniu, warto już od początku ciąży stosować odpowiednie kremy przeciw rozstępom. Preparaty te są bezpieczne dla płodu i nie zawierają składników, które mogłyby przeniknąć do krwiobiegu oraz zaszkodzić dziecku. Najlepiej jednak przed kupieniem konkretnego kremu poprosić o próbkę, by przetestować, czy nas on nie uczula i czy jego zapach nam nie przeszkadza.

Inny rodzaj dolegliwości skórnych, jaki może się wystąpić w trakcie ciąży, to ostuda, czyli zmiany barwnikowe pojawiające się w wyniku zwiększonej pigmentacji. Aby nie dopuścić do ich wystąpienia, bardzo ważne jest stosowanie kremu z filtrem oraz zakładanie przed wyjściem na słońce czapki z daszkiem albo kapelusza.

Zmiany cery w trakcie ciąży wywołane są również zwiększoną pracą gruczołów łojowych. Cera może stać się bardziej tłusta i mogą również nasilić się zmiany trądzikowe. Wówczas bardzo ważne jest zachowywanie odpowiedniej higieny oraz stosowanie maści i innych  leków na trądzik, które są dozwolone dla kobiet w ciąży.